Truhlářství TKK

Obrazová galerie

Kategorie: kostel

Lomecká kaple

zobrazit galerii

 

Asi málo firem, se může pochlubit, že by navrhovalo a realizovalo vybavení kaple. Nám se to podařilo a ve spolupráci s Růženou Kratochvílovou můžete na obrázcích vidět, jak vše dopadlo. Sestry Františkánky žijí velmi skromně a my jsme se snažili, aby i vybavení kaple bylo jednoduché, prosté, přesto však krásné. Použili jsme netrdiční a moderní materiály. Kov a dřevo. Ocelové profily na oltář, ambon a svatostánek jsou vybroušené, surové a ochráněné lakem. Jasanová spárovka v teplé, medové barvě působí s čalouněním příjemně. Světle šedé čalonění je skvěle spasované. Židle, světla a koberec pod oltářem jsme zakoupili. Svatostánek je podsvícen a jakoby vystupuje blíž k Vám. Součástí realizace byly police, oprava kříže a další výzdoba. Kaple byla posvěcena a sestry říkají, že se zde cítí velmi dobře a příjemně. Tak máme radost. Obrázky jsou i z výroby v naší dílně.

31.05.2020

Štítky:

Dveře podle Pleskota

zobrazit galerii

 

V tomto blogu jsem již ukázal skříň do sakristie obnovovaného kostela Svaté Rodiny na Senovážném náměstí v Č. Budějovicích.

Celý projekt velmi citlivých oprav řídí pan architekt Pleskot a jeho kancelář. Viděl jsem kostel, později archiv a nyní znovu kostel ve všech jeho etapách a děkuji spirituálu Biskupského gymnázia P. Josefu Prokešovi, že mne také přizval a mohli jsme ke kráse, kterou dnes vidíme přispět. 

Setkání s architektem Pleskotem byla pro mne velmi obohacující. Je to člověk velmi pozorného naslouchání a člověk, který vidí mnohem dál a hlouběji, než většina z nás. 

Vnitřní kyvné dveře s barevnými vitrážemi a vstupní dveře jsme opravili podle naší dohody s panem architektem a hodně jsme si s opravou pohráli. Výsledkem je kvalitně provedená repase, včetně dveřního kování. Poškozené části byly opraveny tak, aby přechody působily měkce a dýchaly na nás svým stářím a elegancí.

Bylo pro mne ctí podílet se na obnově tohoto krásného kostela a spolupracovat s výjímečnými, úžasnými lidmi.

Na závěr si nemohu odpustit jednu připomínku. Sousední dveře do Internátu Biskupského gymnázia naše firma opravdu, ale opravdu neopravovala :-)

28.09.2014

Štítky:

Zpovědnice

zobrazit galerii

 

Když jsem jedné známé vyprávěl, že právě vyrábíme do kostela zpovědnici, divila se, že se něco takového ještě používá. Ano zpovědnice je stále součástí sakrálního prostoru a jsou kostely, kde je využívaná hojně. Zadání pro nás bylo, nahradit nevyhovující, červotočem sežranou původní, za novou, lepší, pokud možno s použitím některých stávajících prvků. Při rozebírání jsme se opravdu zhrozili. Většinu držela pohromadě barva, dřevo bylo jako perník. Ze staré zbylo jen pár ozdob. Novou jsme vyráběli ze smrkového dřeva. Na této zakázce jsme si opravdu vyhráli. Vše z masivu, přesně spasované. Z hotového díla máme radost. Něco takového se vyrábí jednou za život, tak jsme si to užívali. Součástí je vnitřní led osvětlení a vyhřívaná čalouněná lavice. Fotogalerie, tentokrát rozsáhlejší,končí původní starou zpovědnicí.

30.06.2014

Štítky:

Veranda

zobrazit galerii

 

Byl jsem osloven mým kamarádem, zda bychom mu neopravili verandu na starém domě z třicátých let minulého století. Ikdyž to není úplně naše parketa, udělali jsme s manželkou návrh a dali se do díla. Celou přední část jsme vyjmuli a vsadili novou prosklenou stěnu ze smrkových europrofilů s bezpečnostním a izolačním dvojsklem. Ve vnitřní části nám vypomohla spřátelená  stavební firma, která provedla vyrovnání a zadláždění podesty a schodů protiskluzovou dlažbou. My jsme potom verandu zateplili, namontovali boční okénka a vnitřek obložili přírodními smrkovými palubkami. Vnější palubky jsou namořené k barvě rámů. Střecha byla opravená nedávno, tak zůstala, včetně původního svodu. Ptáte se co dělá v horní části ten kříž? Starý dům je jednou z far poblíž Českých Budějovic a kříž který navrhla manželka složit z barevných fazetovaných skel, je určitě ozdobou celé realizace.

24.10.2013

Štítky:

Vnitřní dveře v kostele

zobrazit galerii

 

 

Vnitřní dveře umístěné pod kůrem kostela v Dubném jsou vchodem do vytápěné místnosti, která je součástí kostela. Tvarově stejné s dveřmi je i pevné obloukové okno Místnost slouží pro rodiny s malými dětmi, které se v chrámu ohřejí na také neruší ostatní.

15.02.2013

Štítky:

Svícny pro kostel

zobrazit galerii

 

Za nejkrásnější českobudějovický kostel považuji klášterní kostel P. Marie na Piaristickém náměstí. Když mne oslovili, zda bychom v dílně nezarámovali originální plochý skleněný křížek, vůbec jsem neváhal. Později se objednávka rozšířila ještě o dva svícny. Ty manželka navrhla tak, aby oba materiály - dřevo wenge a zbarvené sklo - k sobě ladily. Skleněné koule ke svícnům vyrobili v nedaleké sklářské huti u Hluboké nad Vltavou. Křížek i oba svícny slouží hlavně při studentských bohoslužbách a setkáních. Ve světle svící sklo nádherně ožívá a ušlechtilé dřevo se sklem kontrastuje. Použité materiály jsou pro studenty mnohem „přátelštější“ než chladné a pompézní zlato, a proto jsme rádi, že je často používají, a že se jim líbí.

20.01.2013

Štítky:

Skříň v kostele Svaté Rodiny

zobrazit galerii

 

 

V současné době probíhá obnova kostela Sv. Rodiny na Senovážném náměstí. Tento kostel spolu s ostatními budovami dnešního Biskupského gymnázia tvořil českobudějovický sirotčinec. Za minulého režimu byl kostel zabaven, vyklizen a byly zde regály archivu až do stropu. Obnovy sakrálního prostoru se ujal jeden z našich nejlepších architektů pan ing. arch. Josef Pleskot.

 

Při obnově tohoto prostoru jsem byl osloven spirituálem gymnázia s nabídkou na výrobu skříně do sakristie, která bude sloužit jako úložný prostor na roucha, knihy, svíce apod. Součástí skříně je i malý stolek.

 

Návrh jsme společně připravili s Růženou Kratochvílovou, která uhladila mé technické řešení a vdechla skříni konečnou krásnou podobu.

 

Materiálem byla smrková spárovka upravená na bílo vosky a oleji Osmo®.

 

Řekněte, kdo by nechtěl v tak vybrané společnosti spolupracovat.

20.01.2013

Štítky:

Skříň na roucha

zobrazit galerii

 

 

Takovouto členitou skříň na stupínku, jsme vyráběli z dubem dýhovaných desek v kombinaci z masivem. Skříň slouží k ukládání rouch a bohoslužebných předmětů a je umístěna v sakristii jednoho z českobudějovických poutních kostelů. Návrh dodal pan farář a my jsme se snažili jeho představy naplnit. 

21.02.2012

Štítky:
Seznam všech štítků: dveře, EURO dveře, EURO okna, knihovna, kostel, kuchyně, lavice, moderní interiéry, okna, okna špaletová, postel, repliky dveří, repliky oken, restaurování, skříň, starožitný nábytek, stůl, umělecké předměty, věšáková stěna, vnitřní dveře