Truhlářství TKK

Obrazová galerie

Kategorie: repliky oken

Repase oken

zobrazit galerii

 

Dobří kamarádi, se kterými se znám od dětství mne požádali, zda bychom jim nezrepasovali okna na chalupě. Do těchto prací se nikdo nehrne, jsou náročné na pečlivost, řemeslo a na čas. Jste při nich špinaví jako kominíci, musíte hlídat počasí, aby nebylo moc zima ani moc horko, ale můžete to kamarádům odmítnout?  Na obrázcích je vidět postup prací. Truhlářské vyspravení a vysazení poškozených částí, škrábání, broušení, kytování a zase broušení, napuštění proti včem škůdcům, repase kování, základní nátěr, nové přesklení do kytu a finální nátěry, včetně nátěru kytu, aby nevypadával. Okna byla původně zevnitř bílá a zvenku zelená. Tak bylo dobře barvy zachovat. Pak už jen zbývalo začistit vše kolem špaletových rámů, dát parapety a okna vyčistit. Původní okna jsou zhruba z roku 1930. Tak jsme byli rádi, že je nevyměnili za "plasťáky" a starým oknům jsme vdechli nový život na další desítky let.

05.09.2019

Štítky:

Rekonstrukce domu na Lannově tř.

zobrazit galerii

 

 

Jirsíkův národní dům na Lannově třídě v ČB jsme rekonstruovali postupně po jednotlivých patrech, dle finančních možností investora. Tvary oken se musely zachovat. Náročné byly velké výkladce z bezpečnostních skel, které díky své váze  muselo zasklívat šest řemeslníků. Atypická jsou i vysoká okna na schodišti. Dnes patří tento dům k nejlépe opraveným domům na hlavní pěší zóně. Myslím, že je to i naše zásluha. Při návrhu na barevné řešení fasády, tedy i oken vyhrál návrh Růženy Kratochvílové, takže současná nevtíravá, originální a elegantní barevnost je její zásluhou. Díky

21.02.2013

Štítky:

Replika secesního okna

zobrazit galerii

 

 

Oválné okno v pěkném secesním domě v Týně nad Vltavou čekalo s výměnou na nás. Majitel postupně vyměnil všechna hranatá okna za typ euro, oválné podle starého kovového rámu nikdo nechtěl dělat. Vyrobili jsme jej hodně masivní, abychom mohli u izolačního dvojskla dosáhnout co nejlepších parametrů. To se nám podařilo a replika splňuje to co od dnešního okna požadujeme a je esteticky věrnou kopií.

05.02.2013

Štítky:

Okno s malým okénkem

zobrazit galerii

 

Téměř přesná kopie okna z počátku 19. století, včetně malého otevíracího větracího okénka. Tento typ oken s tzv. vídeňskou špaletou kdy je vnější okno otevíráno ven, vnitřní dovnitř, byl v minulosti často používán.  Izolaci tvoří prostor mezi okny na hloubku zdi. Vnější křídla většinou téměř lícují s fasádou a tak jsou okna od povětrnostních vlivů hodně namáhána. Tak tomu bylo i zde na tomto domě v centru Českých Budějovic, který je navíc orientován jihozápadně. I po letech okna vypadají dobře a fungují také tak.

 

05.02.2013

Štítky:

Špaletová okna

zobrazit galerii

 

Repliky zhotovené přesně podle původních rozměrů v jedné vesnici u Římova.  Změnou bylo zasklení izolačním dvojsklem do vnějších rámů a pečlivé osazení a utěsnění dřevěné špalety. Zde bývá největší problém v promrzání a netěsnosti. Použitá světlá lazura oživila starý barokní domek  a mladí manželé, kteří sem utekli před ruchem města byli spokojeni, a my též.

05.01.2013

Štítky:

Byt na Pražském předměstí

zobrazit galerii

 

 

Při opravách bytu na Pražském předměstí byla do dvorní části stará okna nahrazena novými typu euro. Do ulice byla oblouková okna částečně opravena a vnější křídla byla vyrobena do starých rámu s izolačními dvojskly. Náročné dílo na měření a pasování.

21.02.2012

Štítky:
Seznam všech štítků: dveře, EURO dveře, EURO okna, knihovna, kostel, kuchyně, lavice, moderní interiéry, okna, okna špaletová, postel, repliky dveří, repliky oken, restaurování, skříň, starožitný nábytek, stůl, umělecké předměty, věšáková stěna, vnitřní dveře