Truhlářství TKK

Obrazová galerie

Kategorie: starožitný nábytek

Ze starého nové, aneb na prodej.

zobrazit galerii

 

Již delší dobu se společně s manželkou, výtvarnicí Růženou Kratochvílovou, snažíme vdechnout starým nepotřebným a dosloužilým věcem nový život. Starý a poničený nábytek, ale neopravujeme do původního stavu. Po truhlářských opravách, odstranění nátěrů a podobných radostech, předám opravený nábytek umným, ženským rukám, které dokáží vytvořit vždy něco originálního. Kulatý stolek s původní odlepovací ořechovou dýhou dostal nejenom zvláštní kovovou barvu, navíc je zdoben modrými střípky, které mohou vyvolat třeba vzpomínku na moře, či hvězdnou oblohu. Krásně se doplňuje s opravenými bukovými křesílky. Ta mají nádherný tvar a jsou na sezení velmi příjemná. Opravený nábytek čeká na svého kupce.

09.05.2017

Štítky:

Zpovědnice

zobrazit galerii

 

Když jsem jedné známé vyprávěl, že právě vyrábíme do kostela zpovědnici, divila se, že se něco takového ještě používá. Ano zpovědnice je stále součástí sakrálního prostoru a jsou kostely, kde je využívaná hojně. Zadání pro nás bylo, nahradit nevyhovující, červotočem sežranou původní, za novou, lepší, pokud možno s použitím některých stávajících prvků. Při rozebírání jsme se opravdu zhrozili. Většinu držela pohromadě barva, dřevo bylo jako perník. Ze staré zbylo jen pár ozdob. Novou jsme vyráběli ze smrkového dřeva. Na této zakázce jsme si opravdu vyhráli. Vše z masivu, přesně spasované. Z hotového díla máme radost. Něco takového se vyrábí jednou za život, tak jsme si to užívali. Součástí je vnitřní led osvětlení a vyhřívaná čalouněná lavice. Fotogalerie, tentokrát rozsáhlejší,končí původní starou zpovědnicí.

30.06.2014

Štítky:

Oprava piana

zobrazit galerii

 

 

Oprava hudebního nástroje byla pro nás výzvou. Znamenalo to kompletní rozebrání, obroušení a vyspravení viditelných ploch. Poté následovala šelaková politura, kterou jsme museli s výrobcem těchto nástrojů u nás konzultovat. Výsledek dopadl nádherně a tak byl investor velmi spokojený s dárkem pro hudebně nadanou vnučku. Škoda jen, že se jednalo o vídeňskou mechaniku, která se po letech velmi těžko ladí. To už ale nebyla naše starost, my jsme svou práci odvedli dobře.

21.02.2013

Štítky:

Skříň z jasanové kořenice

zobrazit galerii

 

 

Krásná skříň z jasanové kořenice byla v dost zbídačelém stavu a musela být celá rozebrána a opětovně sklížena. Nově jsou oklížené boky soklu silnou kořenicí, ostatní části se podařilo zachovat a drobnosti na čelních plochách vyspravit. Nově vysazena je část ozdobného pásku na bočních profilech.

21.02.2013

Štítky:

Repase stolu s nástavbou

zobrazit galerii

 

 

Ténto stůl vyžadoval jen drobnější opravy, nejvíce poškozená byla deska, která je ve střední části vyložená zeleným suknem, které jsme také museli vyměnit. Desku jsme ale opravovali dvakrát, protože majitel na opravu chvátal a tak nebyla ještě politura vyzrálá. Přesto jsme stůl převezli a on si na něj samou radostí postavil notebook a nechal jej několik hodin zapnutý. Přilepily se nejenom gumové nožičky, ale teplo z ventilátoru udělalo své. Politura se dělal znovu a majitel už nechvátal…

21.02.2012

Štítky:

Restaurovaná komoda

zobrazit galerii

 

 

Nefunkční šublata, odštípané dýhy na středních částech poškozená politura na desce. V takovém stavu mi jí přivezl jeden můj kamarád. Šublata jsme museli zevnitř vylepit lištami ze starých podlahových prkem, dýha byla silná skoro tři milimetry, tak jsme si jí museli vyrobit. Další povrchová úprava už probíhala klasickým způsobem šelakových politur.

21.02.2012

Štítky:

Starožitný stůl

zobrazit galerii

 

 

Stůl se soustruženými nohami a spodní křížovou trnoží patřil známé pražské rodině. Nohy byly celkem v pořádku, opravu potřebovala hlavně deska, trnož a luby. Po vysazení poškozených míst novou ořechovou dýhou následoval pomalý proces nové šelakové politury. Zde se nesmí nic uchvátat, stačí jeden špatný tah a děláte vše znovu od začátku.

21.02.2012

Štítky:
Seznam všech štítků: dveře, EURO dveře, EURO okna, knihovna, kostel, kuchyně, lavice, moderní interiéry, okna, okna špaletová, postel, repliky dveří, repliky oken, restaurování, skříň, starožitný nábytek, stůl, umělecké předměty, věšáková stěna, vnitřní dveře