Truhlářství TKK

Obrazová galerie

Kategorie: okna

Repase oken

zobrazit galerii

 

Dobří kamarádi, se kterými se znám od dětství mne požádali, zda bychom jim nezrepasovali okna na chalupě. Do těchto prací se nikdo nehrne, jsou náročné na pečlivost, řemeslo a na čas. Jste při nich špinaví jako kominíci, musíte hlídat počasí, aby nebylo moc zima ani moc horko, ale můžete to kamarádům odmítnout?  Na obrázcích je vidět postup prací. Truhlářské vyspravení a vysazení poškozených částí, škrábání, broušení, kytování a zase broušení, napuštění proti včem škůdcům, repase kování, základní nátěr, nové přesklení do kytu a finální nátěry, včetně nátěru kytu, aby nevypadával. Okna byla původně zevnitř bílá a zvenku zelená. Tak bylo dobře barvy zachovat. Pak už jen zbývalo začistit vše kolem špaletových rámů, dát parapety a okna vyčistit. Původní okna jsou zhruba z roku 1930. Tak jsme byli rádi, že je nevyměnili za "plasťáky" a starým oknům jsme vdechli nový život na další desítky let.

05.09.2019

Štítky:

Dveře podle Pleskota

zobrazit galerii

 

V tomto blogu jsem již ukázal skříň do sakristie obnovovaného kostela Svaté Rodiny na Senovážném náměstí v Č. Budějovicích.

Celý projekt velmi citlivých oprav řídí pan architekt Pleskot a jeho kancelář. Viděl jsem kostel, později archiv a nyní znovu kostel ve všech jeho etapách a děkuji spirituálu Biskupského gymnázia P. Josefu Prokešovi, že mne také přizval a mohli jsme ke kráse, kterou dnes vidíme přispět. 

Setkání s architektem Pleskotem byla pro mne velmi obohacující. Je to člověk velmi pozorného naslouchání a člověk, který vidí mnohem dál a hlouběji, než většina z nás. 

Vnitřní kyvné dveře s barevnými vitrážemi a vstupní dveře jsme opravili podle naší dohody s panem architektem a hodně jsme si s opravou pohráli. Výsledkem je kvalitně provedená repase, včetně dveřního kování. Poškozené části byly opraveny tak, aby přechody působily měkce a dýchaly na nás svým stářím a elegancí.

Bylo pro mne ctí podílet se na obnově tohoto krásného kostela a spolupracovat s výjímečnými, úžasnými lidmi.

Na závěr si nemohu odpustit jednu připomínku. Sousední dveře do Internátu Biskupského gymnázia naše firma opravdu, ale opravdu neopravovala :-)

28.09.2014

Štítky:

Veranda

zobrazit galerii

 

Byl jsem osloven mým kamarádem, zda bychom mu neopravili verandu na starém domě z třicátých let minulého století. Ikdyž to není úplně naše parketa, udělali jsme s manželkou návrh a dali se do díla. Celou přední část jsme vyjmuli a vsadili novou prosklenou stěnu ze smrkových europrofilů s bezpečnostním a izolačním dvojsklem. Ve vnitřní části nám vypomohla spřátelená  stavební firma, která provedla vyrovnání a zadláždění podesty a schodů protiskluzovou dlažbou. My jsme potom verandu zateplili, namontovali boční okénka a vnitřek obložili přírodními smrkovými palubkami. Vnější palubky jsou namořené k barvě rámů. Střecha byla opravená nedávno, tak zůstala, včetně původního svodu. Ptáte se co dělá v horní části ten kříž? Starý dům je jednou z far poblíž Českých Budějovic a kříž který navrhla manželka složit z barevných fazetovaných skel, je určitě ozdobou celé realizace.

24.10.2013

Štítky:

Vnitřní dveře v kostele

zobrazit galerii

 

 

Vnitřní dveře umístěné pod kůrem kostela v Dubném jsou vchodem do vytápěné místnosti, která je součástí kostela. Tvarově stejné s dveřmi je i pevné obloukové okno Místnost slouží pro rodiny s malými dětmi, které se v chrámu ohřejí na také neruší ostatní.

15.02.2013

Štítky:

Replika secesního okna

zobrazit galerii

 

 

Oválné okno v pěkném secesním domě v Týně nad Vltavou čekalo s výměnou na nás. Majitel postupně vyměnil všechna hranatá okna za typ euro, oválné podle starého kovového rámu nikdo nechtěl dělat. Vyrobili jsme jej hodně masivní, abychom mohli u izolačního dvojskla dosáhnout co nejlepších parametrů. To se nám podařilo a replika splňuje to co od dnešního okna požadujeme a je esteticky věrnou kopií.

05.02.2013

Štítky:

Okno s malým okénkem

zobrazit galerii

 

Téměř přesná kopie okna z počátku 19. století, včetně malého otevíracího větracího okénka. Tento typ oken s tzv. vídeňskou špaletou kdy je vnější okno otevíráno ven, vnitřní dovnitř, byl v minulosti často používán.  Izolaci tvoří prostor mezi okny na hloubku zdi. Vnější křídla většinou téměř lícují s fasádou a tak jsou okna od povětrnostních vlivů hodně namáhána. Tak tomu bylo i zde na tomto domě v centru Českých Budějovic, který je navíc orientován jihozápadně. I po letech okna vypadají dobře a fungují také tak.

 

05.02.2013

Štítky:

Atriový domek

zobrazit galerii

 

Atriový domek v Českých Budějovicích rekonstruovaný po povodni. Rozměry oken zůstaly zachovány, místo panelákových balkónovek , jsme vyrobili posuvné dveře. Sympatická je světlá barva oken a doplňků.

21.02.2012

Štítky:
Seznam všech štítků: dveře, EURO dveře, EURO okna, knihovna, kostel, kuchyně, lavice, moderní interiéry, okna, okna špaletová, postel, repliky dveří, repliky oken, restaurování, skříň, starožitný nábytek, stůl, umělecké předměty, věšáková stěna, vnitřní dveře