Truhlářství TKK

Obrazová galerie

Kategorie: restaurování

Ze starého nové, aneb na prodej.

zobrazit galerii

 

Již delší dobu se společně s manželkou, výtvarnicí Růženou Kratochvílovou, snažíme vdechnout starým nepotřebným a dosloužilým věcem nový život. Starý a poničený nábytek, ale neopravujeme do původního stavu. Po truhlářských opravách, odstranění nátěrů a podobných radostech, předám opravený nábytek umným, ženským rukám, které dokáží vytvořit vždy něco originálního. Kulatý stolek s původní odlepovací ořechovou dýhou dostal nejenom zvláštní kovovou barvu, navíc je zdoben modrými střípky, které mohou vyvolat třeba vzpomínku na moře, či hvězdnou oblohu. Krásně se doplňuje s opravenými bukovými křesílky. Ta mají nádherný tvar a jsou na sezení velmi příjemná. Opravený nábytek čeká na svého kupce.

09.05.2017

Štítky:

Koncertní síň

zobrazit galerii

 

Rádi s manželkou chodíme na koncerty do bývylého kostela sv. Anny - koncertní síně Otakara Jeremiáše. Když hraje velký orchestr, sotva se na pódium vejdou. Když je ale koncert komornější, třeba kvarteto, tak jsme vždy trpěli tím, jak je pódium zničené, omšelé, odřené a v naprostém kontrastu s nádhernou a špičkovou  hudební produkcí. Nemohl jsem se na to dívat a objednal jsem se na návštěvu k panu řediteli O. Svobodovi a nabídl jsem mu, že pódium opravím, zrepasuji, aby ten pohled nebyl odstrašující a nemohli jste si myslet, že sedíte v nádražní hale. Dřevěné prvky jsme s manželkou o prázdninách zrepasovali, ulámané části vyměnili a obnovili. Specielní povrchovou úpravou jsme dosáhli sjednocení všech částí a tak už se těšíme na první koncert v nové sezóně. Na krásnou hudbu z neodřeného pódia.

Všechny práci jsme udělali zadarmo. Když chce člověk mít krásno kolem sebe, musí proto také něco udělat. Tedy pokud může a chce.

30.08.2015

Štítky:

Dveře podle Pleskota

zobrazit galerii

 

V tomto blogu jsem již ukázal skříň do sakristie obnovovaného kostela Svaté Rodiny na Senovážném náměstí v Č. Budějovicích.

Celý projekt velmi citlivých oprav řídí pan architekt Pleskot a jeho kancelář. Viděl jsem kostel, později archiv a nyní znovu kostel ve všech jeho etapách a děkuji spirituálu Biskupského gymnázia P. Josefu Prokešovi, že mne také přizval a mohli jsme ke kráse, kterou dnes vidíme přispět. 

Setkání s architektem Pleskotem byla pro mne velmi obohacující. Je to člověk velmi pozorného naslouchání a člověk, který vidí mnohem dál a hlouběji, než většina z nás. 

Vnitřní kyvné dveře s barevnými vitrážemi a vstupní dveře jsme opravili podle naší dohody s panem architektem a hodně jsme si s opravou pohráli. Výsledkem je kvalitně provedená repase, včetně dveřního kování. Poškozené části byly opraveny tak, aby přechody působily měkce a dýchaly na nás svým stářím a elegancí.

Bylo pro mne ctí podílet se na obnově tohoto krásného kostela a spolupracovat s výjímečnými, úžasnými lidmi.

Na závěr si nemohu odpustit jednu připomínku. Sousední dveře do Internátu Biskupského gymnázia naše firma opravdu, ale opravdu neopravovala :-)

28.09.2014

Štítky:

Zpovědnice

zobrazit galerii

 

Když jsem jedné známé vyprávěl, že právě vyrábíme do kostela zpovědnici, divila se, že se něco takového ještě používá. Ano zpovědnice je stále součástí sakrálního prostoru a jsou kostely, kde je využívaná hojně. Zadání pro nás bylo, nahradit nevyhovující, červotočem sežranou původní, za novou, lepší, pokud možno s použitím některých stávajících prvků. Při rozebírání jsme se opravdu zhrozili. Většinu držela pohromadě barva, dřevo bylo jako perník. Ze staré zbylo jen pár ozdob. Novou jsme vyráběli ze smrkového dřeva. Na této zakázce jsme si opravdu vyhráli. Vše z masivu, přesně spasované. Z hotového díla máme radost. Něco takového se vyrábí jednou za život, tak jsme si to užívali. Součástí je vnitřní led osvětlení a vyhřívaná čalouněná lavice. Fotogalerie, tentokrát rozsáhlejší,končí původní starou zpovědnicí.

30.06.2014

Štítky:

Oprava piana

zobrazit galerii

 

 

Oprava hudebního nástroje byla pro nás výzvou. Znamenalo to kompletní rozebrání, obroušení a vyspravení viditelných ploch. Poté následovala šelaková politura, kterou jsme museli s výrobcem těchto nástrojů u nás konzultovat. Výsledek dopadl nádherně a tak byl investor velmi spokojený s dárkem pro hudebně nadanou vnučku. Škoda jen, že se jednalo o vídeňskou mechaniku, která se po letech velmi těžko ladí. To už ale nebyla naše starost, my jsme svou práci odvedli dobře.

21.02.2013

Štítky:

Skříň z jasanové kořenice

zobrazit galerii

 

 

Krásná skříň z jasanové kořenice byla v dost zbídačelém stavu a musela být celá rozebrána a opětovně sklížena. Nově jsou oklížené boky soklu silnou kořenicí, ostatní části se podařilo zachovat a drobnosti na čelních plochách vyspravit. Nově vysazena je část ozdobného pásku na bočních profilech.

21.02.2013

Štítky:

Repase stolu s nástavbou

zobrazit galerii

 

 

Ténto stůl vyžadoval jen drobnější opravy, nejvíce poškozená byla deska, která je ve střední části vyložená zeleným suknem, které jsme také museli vyměnit. Desku jsme ale opravovali dvakrát, protože majitel na opravu chvátal a tak nebyla ještě politura vyzrálá. Přesto jsme stůl převezli a on si na něj samou radostí postavil notebook a nechal jej několik hodin zapnutý. Přilepily se nejenom gumové nožičky, ale teplo z ventilátoru udělalo své. Politura se dělal znovu a majitel už nechvátal…

21.02.2012

Štítky:

Restaurovaná komoda

zobrazit galerii

 

 

Nefunkční šublata, odštípané dýhy na středních částech poškozená politura na desce. V takovém stavu mi jí přivezl jeden můj kamarád. Šublata jsme museli zevnitř vylepit lištami ze starých podlahových prkem, dýha byla silná skoro tři milimetry, tak jsme si jí museli vyrobit. Další povrchová úprava už probíhala klasickým způsobem šelakových politur.

21.02.2012

Štítky:

Starožitný stůl

zobrazit galerii

 

 

Stůl se soustruženými nohami a spodní křížovou trnoží patřil známé pražské rodině. Nohy byly celkem v pořádku, opravu potřebovala hlavně deska, trnož a luby. Po vysazení poškozených míst novou ořechovou dýhou následoval pomalý proces nové šelakové politury. Zde se nesmí nic uchvátat, stačí jeden špatný tah a děláte vše znovu od začátku.

21.02.2012

Štítky:
Seznam všech štítků: dveře, EURO dveře, EURO okna, knihovna, kostel, kuchyně, lavice, moderní interiéry, okna, okna špaletová, postel, repliky dveří, repliky oken, restaurování, skříň, starožitný nábytek, stůl, umělecké předměty, věšáková stěna, vnitřní dveře